Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie v boji s obezitou: Slevové akce na nezdravé potraviny budou zakázané

obezita
obezita
Foto: Pixabay

Británie zakáže slevové akce na potraviny s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru a také slazené bezedné nápoje v restauracích. Vláda se tak rozhodla kvůli rostoucímu počtu obézních Britů. Opatření začne platit v dubnu 2022, informují britská média.

Nedávný průzkum ukázal, že 63 procent dospělých trpí v Británii nadváhou nebo obezitou. Na konci základní školy má nadbytečná kila každé třetí dítě.

Británii vyjde každý rok léčba nemocí spojených s nadváhou na šest miliard liber (zhruba 174 miliard Kč). V posledních měsících se navíc prokázalo, že nadváha zhoršuje také průběh nemoci covid-19 a riziko úmrtí, uvedla vláda v prohlášení citovaném agenturou Bloomberg.

Slevové akce typu "druhý výrobek zdarma" nebo "tři za cenu dvou" budou zakázané ve velkých a středně velkých obchodech. Výjimku ze zákazu mají specializované obchody jako čokoládovny. Zákon také stanoví, kde přesně v obchodech smí být nezdravé jídlo vystaveno. Zmizí tak například z regálů přímo u pokladen, u vchodů do obchodu nebo z čel uliček.

"Vytvořit prostředí, které pomáhá každému jíst pravidelněji zdravější potraviny, je zásadní pro zlepšení zdraví národa," uvedla náměstkyně pro zdravotnictví Jo Churchillová.

Premiér Boris Johnson dříve uvedl, že jeho někdejší hospitalizace s covidem-19 měla spojitost i s nadváhou. Rozhodl se proto přehodnotit svůj dřívější "libertariánský" postoj ke stravování a veřejnému zdraví, připomíná Bloomberg.

Témata:  obezita obchody slevy Velká Británie ekonomika

Aktuálně se děje

13. května 2024 21:53

V Indonésii havaroval autobus se studenty. Nejméně 11 mrtvých

Tragická nehoda autobusu se o víkendu stala v Indonésii. Havaroval totiž autobus se středoškoláky, kteří právě úspěšně zakončili studium. Nejméně jedenáct lidí zemřelo, desítky dalších skončily v péči zdravotníků. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.