Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne, tvrdí Stanjura

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

Podnikatelské organizace se obávají zdražení energií, které by mohlo zvýšit náklady průmyslu a ohrozit jeho konkurenceschopnost. Tyto organizace hodlají jednat s vládou o této záležitosti.

Ministr Stanjura tvrdí, že pokud by vláda poskytla firmám dotace na energie, bylo by to na úkor státního rozpočtu a nakonec by tyto úlevy pro velké podniky zaplatili daňoví poplatníci.

Cena elektřiny se skládá z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou stát reguluje. ERÚ navrhl významné zvýšení regulované složky elektřiny pro příští rok.

Podle návrhu by měla regulovaná část ceny elektřiny meziročně vzrůst o 113 procent pro velké odběratele na hladině vysokého napětí a o 206 procent na hladině velmi vysokého napětí. Pro domácnosti ERÚ navrhuje nárůst o 71 procent.

Stanjura upozornil, že navzdory výraznému procentuálnímu zvýšení budou velké firmy platit v regulovaných poplatcích celkově méně než domácnosti. U domácností tvoří regulovaná složka ceny 40 procent z celkové ceny, zatímco u velkých podniků pouze pětinu.

Témata:  energetika Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

13. května 2024 21:06

Rusové připravují ekonomiku na nekonečnou válku, říká Podoljak

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.