Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi v maloobchodech utrácejí více, tvrdí analytici

Nákupy potravin, ilustrační fotografie
Nákupy potravin, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Tržby v maloobchodě bez aut v červnu zpomalily meziroční růst na 6,2 procenta z květnových 7,5 procenta. Po zohlednění kalendářních vlivů rostly ale nejrychleji v letošním roce.

Za růstem poptávky stojí podle analytiků především klesající nezaměstnanost a rychlejší růst mezd. Spotřeba domácností zůstává hlavním tahounem růstu české ekonomiky.

Tržby očištěné od kalendářních vlivů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply rovněž o 6,2 procenta, loňský i letošní červen měl totiž stejný počet pracovních dní. Reálně meziměsíčně vzrostly sezonně očištěné tržby o 1,5 procenta. Růst maloobchodních tržeb podpořily nižší ceny potravin a pohonných hmot, uvedli statistici.

Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot i nepotravinářského zboží vzrostly shodně meziročně o 7,2 procenta, za prodej potravin o 4,6 procenta.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka žene nákupy vzhůru spotřebitelský optimismus podpořený klesající nezaměstnaností a růstem reálných mezd. "S tím, jak se firmám finančně daří a zároveň se jim nedostávají noví zaměstnanci, jsou nuceny zvyšovat mzdy. Ekonomický růst se tak konečně promítá i do životní úrovně českých domácností," dodal Dufek.

Témata:  obchody tržby ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.