Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé nakupují stejně. Spotřebitelský apetit domácností neslábne

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Červnové maloobchodní tržby potvrzují, že spotřebitelský apetit českých domácností neslábne. Za růstem poptávky stojí především klesající nezaměstnanost a rychlejší růst mezd, shodují se analytici.

"Červnové maloobchodní tržby (bez aut) rostly po zohlednění kalendářních vlivů nejrychleji v letošním roce a nadále tak potvrzují příznivý vývoj spotřebitelské poptávky," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka žene nákupy vzhůru spotřebitelský optimismus podpořený klesající nezaměstnaností a růstem reálných mezd. "S tím, jak se firmám finančně daří a zároveň se jim nedostávají noví zaměstnanci, jsou nuceny zvyšovat mzdy. Ekonomický růst se tak konečně promítá i do životní úrovně českých domácností," dodal Dufek.

Patrik Rožumberský z UniCredit Bank upozornil, že oproti předchozím měsícům v červnu poněkud ochladl zájem o nákup aut. "Což může být známkou končícího boomu v automobilovém průmyslu. Prudké zpomalení však v tomto odvětví nečekáme," dodal ekonom.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. května 2026 16:39

8. května 2026 11:31

Zvykejme si na Babiše. Chce vyhrávat volby příštích 11 let

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že jeho politické ambice sahají hluboko do budoucna. Ve svém pravidelném pořadu „Sorry jako“, který natáčí společně s vicepremiérem Karlem Havlíčkem, prohlásil, že plánuje vítězit ve volbách i v příštích jedenácti letech. Konkrétně si vytyčil cíle pro volební roky 2029, 2033 a 2037.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Nákup hotové firmy místo zakládání nové: Kdy se to vyplatí a na co si dát pozor?

Zakládání nové společnosti zabere čas, energii a v určitých oborech i měsíce čekání na různá povolení. Existuje ale alternativa, o které mnoho podnikatelů neví – koupě již existující společnosti. Tento přístup má svá jasná pravidla a výhody, ale také rizika, kvůli kterým není vhodný úplně pro každého. V tomto článku se na celý proces nákupu hotové firmy podíváme prakticky a objektivně.