Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I přes slabší export byl letos obchod rekordní

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Praha - Červnový meziroční nárůst exportu o 0,3 procenta je pro některé analytiky zklamáním, oceňují ale rekordní přebytek 20,6 miliardy korun.

Většina z nich očekává letos rekordní výsledky. Ve výsledcích za červenec by se však již mohla projevit nejistota obchodníků kvůli tzv. brexitu. Za růstem kladného salda stojí podle údajů Českého statistického úřadu hlavně meziroční pokles schodku obchodu s minerálními palivy o tři miliardy korun a růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 2,3 miliardy korun.

"Celkově exporty v červnu meziročně vzrostly pouze o 0,3 procenta, což je dle mého názoru zklamání. Česká ekonomika je výrazně proexportně orientována a v tomto ohledu bude citlivá na případné negativní dopady brexitu na hospodářský vývoj jak v samotné Velké Británii, tak v kontinentální Evropě," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Vývoz do Spojeného království meziročně vzrostl o 11,6 procenta.

Podle Petra Dufka z ČSOB ale byl loňský červen pro exportéry silným měsícem. "Proto ani slabé tempo vývozu nekazí jinak příznivý obrázek českého zahraničního obchodu," dodává. I v dalších měsících by měly být podle něj výsledky zahraničního obchodu příznivé, nicméně postupně začne mizet efekt levnějších surovin, domácí poptávka po zahraničních výrobcích naopak poroste.

Témata:  dovoz a vývoz ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.