Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Deflace na Slovensku se dál prohlubuje

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovenskou ekonomiku trápí deflace. Spotřebitelské ceny v zemi pod Tatrami klesly v meziročním srovnání o 0,9 procenta po červnovém poklesu o 0,8 procenta.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží a služeb na Slovensku minulý měsíc klesly o 0,4 procenta, zatímco v červnu se o 0,1 procenta zvýšily.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014, což může prostřednictvím odkládání spotřebitelských výdajů a firemních investic podkopávat hospodářský růst a zaměstnanost. Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze výhled deflace na tento rok prohloubila, s návratem k inflaci počítá v příštím roce.

Slovenská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům na 0,9 procenta z tempa 0,8 procenta v prvním kvartále, a překonala tak odhady. Meziroční růst pak zrychlil na 3,7 procenta z úrovně 3,4 procenta v prvních třech měsících roku.

Analytici odhadovali, že hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska poroste v mezičtvrtletním srovnání stejně jako v prvním kvartálu. U meziročního měření analytici čekali také zachování tempa, tedy růst o 3,4 procenta.

Za celý minulý rok vykázalo Slovensko růst o 3,6 procenta v porovnání s tempem 2,5 procenta v roce 2014. Dosáhlo tak nejlepšího výsledku od roku 2010.

Témata:  Slovensko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.