Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarská ekonomika prudce zrychlila, daří se také Polsku

Maďarský parlament
Maďarský parlament
Foto: parlament.hu

Budapešť/Varšava - Maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zrychlila a vrátila se k růstu. Také polské hospodářství hlásí nadějná čísla.

Růst ekonomiky Maďarska proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů činil 1,1 procenta, v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) o 0,7 procenta klesl. Za hlavní motory růstu ekonomiky označil statistický úřad sektor služeb, automobilový průmysl a zemědělství. Hospodářskou expanzi ale nadále brzdil stavební sektor.

Maďarsko těží i z růstu mezd, který podporuje domácí spotřebu. "Předpokládáme, že spotřeba a export jsou hlavními hnacími silami hospodářského růstu," uvedl analytik Peter Virovacz ze společnosti ING Bank. Dodal, že by mohl zvýšit svůj odhad celoročního růstu ze současných 2,2 procenta. Pro vládu však podle něj bude obtížné dosáhnout plánovaného celoročního růstu 2,5 procenta. To by totiž vyžadovalo, aby ekonomika ve druhém pololetí stoupla o 3,2 procenta.

"Jestliže poleví negativní vlivy, tak letošní prognózu růstu 2,5 procenta měnit nemusíme," uvedl ministr hospodářství Mihály Varga. Tyto vlivy podle něj zahrnují mimo jiné zpomalení přílivu peněz z fondů Evropské unie.

Polská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu, který proti předchozím třem měsícům činil 0,9 procenta. Meziroční tempo zrychlilo na 3,1 procenta ze tří procent v prvním kvartále. Výsledek dnešních předběžných údajů polského statistického úřadu ale skončil pod odhady ekonomů. Ti očekávali v průměru meziroční růst o 3,3 procenta.

Polsko zůstalo jedinou evropskou zemí, která během globální finanční krize a následné dluhové krize v Evropě nezažila hospodářskou recesi. Loni jeho ekonomika vzrostla o 3,6 procenta.

Témata:  Maďarsko Polsko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy