Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko čeká průmyslová revoluce. Vláda mění strategii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Facebook

Praha - Vláda dnes schválila Iniciativu Průmysl 4.0, která si klade za cíl udržet a posílit konkurenceschopnost Česka v době masového nástupu tzv. čtvrté průmyslové revoluce ve světě.

Iniciativa má podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) poskytnout klíčové informace související s tématem čtvrté průmyslové revoluce, ukázat možné směry vývoje a nastínit návrhy opatření, která by mohla podpořit ekonomiku a průmyslovou základnu ČR.

"V opačném případě hrozí ČR ztráta konkurenceschopnosti s velkými dopady nejen na zaměstnanost a produktivitu, ale celý rozvoj společnosti," uvádí předkládací zpráva.

Řada vyspělých zemí se již několik let zabývá nástupem čtvrté průmyslové revoluce, která zásadním způsobem mění povahu průmyslu, energetiky, obchodu, logistiky a dalších částí hospodářství i celé společnosti.

Připravenost ekonomiky na Průmysl 4.0 je charakterizována zejména kvalitou internetového a digitálního prostředí. Iniciativa zmiňuje, že podle Global technology report 2014 Světového ekonomického fóra je Česká republika v tomto ohledu na 42. místě. Podobně index připravenosti zemí sestavený firmou Roland Berger řadí ČR mezi "tradicionalisty". To znamená země, které těží z kvalitní průmyslové základny, ale zatím nezavedly iniciativy na posunutí průmyslu do nové éry.

Témata:  vláda Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky průmysl

Související

Aktuálně se děje

10:17

Felix Slováček zkolaboval v letadle. Hudebník prozradil diagnózu

Strach o vlastní život si v tomto týdnu dělal dvaaosmdesátiletý Felix Slováček. Udělalo se mu zle na palubě letadla. On sám se obával, že po letech ho opět postihl vážný zdravotní problém, s nímž se už potkal. Nakonec to tak vážné nebylo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.