Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci nakupují jako o závod, index nálady spotřebitelů je na rekordním maximu

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín - Spotřebitelská důvěra v Německu nečekaně vystoupala na nejvyšší úroveň za posledních 15 let. Index pro září se dostal na 10,2 bodu, v srpnu to bylo rovných deset bodů.

Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali další pokles na 9,9 bodu. Výše byl index GfK, který je založen na průzkumu mezi zhruba 2000 Němci, už jen v říjnu 2001.

Náladu spotřebitelů v největší evropské ekonomice přitom ještě před měsícem negativně ovlivnil brexit. "Zdá se, že britské rozhodnutí odejít z EU způsobilo mezi německými spotřebiteli pouze dočasnou nejistotu," uvedl ke zprávě pracovník společnosti GfK Rolf Bürkl.

Index očekávání osobních příjmů vzrostl o více než osm bodů na 58,3 bodu a byl druhý nejvyšší v historii tohoto zjišťování. Výrazně se zvýšila rovněž ochota k nákupům. "Chuť Němců nakupovat zůstává navzdory brexitu a hrozbám teroru nenarušená," konstatoval Bürkl.

Podnikatelská nálada v Německu se naopak tento měsíc nečekaně zhoršila a index nálady, který měří mnichovský ústav Ifo, klesl nejníže od prosince 2014.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.