Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákon o dani se změní. Podle MF možná od roku 2020

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Nový zákon o dani z příjmů zjednodušující odvádění daní by mohl být účinný od začátku ledna roku 2020, stejně jako institut samovyměření daně. Počítá s tím ministerstvo financí.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

"Zhruba od roku 2022 by mohl začít fungovat Integrovaný systém správy daní, což je projekt, kterým se ministerstvo financí vrací k neuskutečněné myšlence Jednotného inkasního místa," dodala.

Podle Schillerové si ministerstvo uvědomuje, že v poslední době zatěžuje plátce restriktivními opatřeními, jako je zavedení elektronické evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení. MF přesto podle ní nepočítá s tím, že by start zavedení první fáze EET odložilo z 1. prosince letošního roku.

"Smysl by totiž měl nejméně dvouměsíční odklad a ten by se pak přiblížil spuštění druhé fáze v březnu 2017. Ministerstvo plánuje, že finanční i celní správa bude v prvních dvou měsících po zavedení EET pro restaurace a ubytovací zařízení benevolentnější, a bude spíše radit a pomáhat namísto sankcí," dodala.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky daně

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.