Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová úprava ochrany osobních údajů umožní vymazat příslušná data na internetu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Nová úprava ochrany osobních údajů umožní vymazat příslušná data na internetu. Zároveň budou takzvané cookies, tedy informace, které internetový prohlížeč ukládá o činnosti uživatele, považované za osobní údaje.

Je to součástí obecného nařízení Evropské unie o ochraně údajů. Předsedkyně Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Ivana Janů to řekla v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

V Česku by měla směrnice platit nejpozději od května 2018.

"Základní parametry ochrany zůstávají v platnosti z původní úpravy. Některé možnosti ale nařízení bude dávat nově. Například nejvyšší ochrana osobních údajů musí být základním nastavením všech systémů a jejich databází," vysvětlila.

Podle ní každý člověk musí mít přehled o tom, co je o něm na sociálních sítích vedeno. Má také právo žádat, aby byla provedena oprava nebo i výmaz údajů, dodala dále předsedkyně ÚOOÚ.

Témata:  internet lidé ÚOOÚ

Související

Aktuálně se děje

7. února 2026 8:13

D1 u Prahy stála: Kamion převrácen, zasahovaly záchranné složky

Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?