Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podmínky ve zpracovatelském sektoru se mírně zlepšily

Průmysl
Průmysl
Foto: Pixmac

Praha - Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v srpnu příliš nezměnily. Index PMI v tomto měsíci vzrostl ze 49,3 bodu na 50,1 bodu, uvedla dnes společnost Markit Economics.

V červenci se podmínky dostaly na nejhorší úroveň za 40 měsíců. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

Po červencovém překvapivě prudkém zhoršení PMI indexu nastala podle analytiků v srpnu očekávaná korekce. Upozornili ale na opětovný pokles nových zakázek, což je varovný signál pro další vývoj.

"Český zpracovatelský výstup v srpnu opět vzrostl poté, co v červenci poprvé za více než tři roky klesl. Tempo expanze však bylo jen nepatrné a silně pod dlouhodobým trendem, který trval od počátku sběru dat v červnu 2001," uvedla Markit Economics.

PMI během letošního roku postupně klesá z lednové hodnoty 56,9 bodu, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Dnešní údaj za srpen podle něj naznačuje určitou stabilizaci v tuzemském průmyslu, nikoli však zlepšení, jelikož srpnová hodnota dosáhla na hranici 50 bodů představující stagnaci. Předstihový indikátor PMI tak nadále vysílá opačné signály, než přináší indikátor důvěry z průmyslu zveřejňovaný Českým statistickým úřadem, upozornil.

"Celkové vyznění indexu je zklamáním. Zásadní zprávou je pokračující pokles nových objednávek, jde o negativní zprávu, jakkoliv se tempo poklesu nových objednávek v porovnání s červencem zmírnilo," komentoval čísla analytik Generali Investments Radomír Jáč. Očekává, že výroba ve zpracovatelském průmyslu ve druhém pololetí nadále poroste. Nicméně signály z průzkumu PMI podle něj naznačují, že tuzemský průmysl má tu lepší část letošního roku již za sebou.

Témata:  průmysl zakázky ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy