Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika vzrostla. Pomohla jí zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Podle zpřesněného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad, vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,9 % a meziročně o 2,6 %. Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností.

Zpřesněný odhad potvrdil pokračující růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí 2016. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 % a v porovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku o 2,6 %.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) byla mezičtvrtletně vyšší o 0,9 % a meziročně o 2,7 %, uvedl czso.cz. Příznivý hospodářský vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky, s výjimkou stavebnictví. Ve zpracovatelském průmyslu, který byl podpořen zejména rychle rostoucím automobilovým průmyslem, vzrostla HPH mezičtvrtletně o 1,3 % a meziročně o 4,8 %. Naopak ve stavebnictví, zejména z důvodu meziročně nižších investičních dotací, klesla HPH o 5,5 %.

Ostatní odvětví služeb i nadále rostla. Například v obchodu, dopravě a ubytování se HPH meziročně zvýšila o 2,5 %, v případě služeb v oblasti nemovitostí o 2,1 % a v profesních, vědeckých, technických a administrativních činnostech o 3,4 %.

Na straně poptávky byla klíčovým faktorem růstu HDP ve 2. čtvrtletí zahraniční poptávka, podpořená stabilní spotřebou domácností. K meziročnímu růstu HDP (2,6 %) přispěl zahraniční obchod 2,5 procentního bodu (p. b.) a výdaje na konečnou spotřebu domácností 0,8 p. b. Naopak negativně na růst HDP působilo významné snížení investiční aktivity, spojené zejména s poklesem stavebních investic (do ostatních budov a staveb).

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se meziročně zvýšily o 2,2 % a mezičtvrtletně o 0,1 %. Stejně jako v předchozích čtvrtletích rostla spotřeba ve všech základních kategoriích výdajů domácností. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o 2,5 %, mezičtvrtletně o 0,8 %.

Vývoj investiční aktivity byl do značné míry ovlivněn poklesem investic do ostatních budov a staveb, resp. vysokou srovnávací základnou ve stejném období předchozího roku. Tvorba fixního kapitálu byla meziročně nižší o 4,4 %, mezičtvrtletně poklesla o 4,1 %. Rostoucí zásoby byly spojené zejména s produkčními aktivitami, tj. se zásobami materiálu a nedokončené výroby.

Z pohledu zahraničního obchodu byla česká ekonomika ve 2. čtvrtletí velmi úspěšná. Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách (94,2 mld. Kč) bylo ve 2. čtvrtletí meziročně vyšší o 34,2 mld. Kč. Na rekordním saldu zahraničního obchodu se podílel jak obchod se zbožím, tak se službami. V obou případech růst vývozu značně předbíhal růst dovozu. Vývoz, který vzrostl meziročně reálně o 5,7 %, byl tažen ve zboží zejména obchodem s dopravními prostředky a ve službách např. pozemní dopravou či informačními a komunikačními činnostmi. Na růstu dovozu o 3,1 % se významně podílely subdodávky pro automobilový průmysl a výrobu elektrických přístrojů a zařízení.

Ekonomický růst se na trhu práce i ve 2. čtvrtletí pozitivně projevil růstem zaměstnanosti. Oproti stejnému období předchozího roku byla zaměstnanost vyšší o 1,6 % a oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 %.

Témata:  ekonomika HDP ČR Český statistický úřad (ČSÚ)

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.