Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna neuvolní Řecku další díl záchranného úvěru. Vadí jí nedokončené reformy

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Berlín - Eurozóna na nadcházejícím zasedání ministrů financí v Bratislavě neuvolní Řecku další díl záchranného úvěru. Atény uskutečnily jen malou část z požadovaných reforem, jejichž realizace je podmínkou pro poskytnutí peněz. Napsala to dnes internetová verze německého listu Handelsblatt s odvoláním na evropské diplomaty.

Řecká vláda prosadila zatím jen dva z 15 dohodnutých reformních kroků. Atény především zaostávají v privatizaci státního majetku, uvedly diplomatické zdroje.

Podle loňské letní dohody se zeměmi eurozóny, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) má Řecko do roku 2018 získat finanční pomoc až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), pokud ovšem bude plnit dohodnuté reformy. Obě strany se později domluvily na postupných krocích ke zmírnění řecké dluhové zátěže.

Handelsblatt uvedl, že euroskupina, kterou tvoří ministři financí eurozóny, schválila v květnu uvolnění 10,3 miliardy eur. Z této částky už odešlo do Atén 7,5 miliardy eur, zbytek má být převeden na podzim.

Šéf evropského záchranného fondu ESM Klaus Regling v sobotu v řeckém tisku řekl, že Řecko by velmi brzy mohlo získat první část dohodnutých opatření ke zmírnění dluhu, pokud dokončí zbylé dohodnuté reformy. Regling rovněž řekl, že pokud se Řecko bude držet dohodnutých plánů, mohlo by se příští rok vrátit na dluhopisové trhy.

Témata:  Řecko eurozóna ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. března 2026 12:20

Trumpovy hrozby a íránská odveta. Řidičům mohou znovu stoupnout náklady

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dnes dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.