Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej aut v Česku opět stoupl, ve vedení je stále Škoda

Škoda Auto, a.s.
Škoda Auto, a.s.
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Po červencovém propadu se prodej nových osobních aut v srpnu vrátil k 16procentnímu růstu, oznámil dnes Svaz dovozců automobilů (SDA). První je značka Škoda s růstem o 12,5 procenta na 54.801 prodaných vozů.

Prodej nových osobních aut za osm měsíců letošního roku meziročně vzrostl o 13 procent na 172.768 vozů.

Po značce Škoda následuje Volkswagen který zvýšil prodej o pět procent na 17.236 aut, a třetí Hyundai prodal 13.763 aut, tedy o téměř sedm procent meziročně více. Na dalších místech jsou značky Ford, Dacia a Renault.

Nejprodávanějšími modely je čtveřice škodovek: Octavia (19.072 vozů), Fabia (14.511), Rapid (7595) a Superb (7513), následuje Hyundai i30 (5158 vozů) a VW Golf (4047). "Prodejní výkon naší distribuční sítě se v srpnu po plánované třítýdenní červencové celozávodní dovolené rychle vrátil do zaběhnutých kolejí, což se pozitivně odrazilo na meziročním růstu registrací nových osobních vozů Škoda. Stále evidujeme nárůst objednávek," uvedl šéf Škody Auto Česká republika Luboš Vlček.

Podíl aut nakupovaných firmami je 71 procent, 26 procent kupují soukromé osoby a zhruba tři procenta představuje operativní leasing pro domácnosti. Podíl prodávaných aut s benzinovým motorem je 54,6 procenta, diesely mají 42,6 procenta, CNG jedno procento a půl procenta tvoří hybridy.

Přes celkový pokles registrací autobusů oproti loňskému roku o 7,6 procenta na 620 vozů se v samotném srpnu jejich odbyt zvýšil na dvojnásobných 95 vozidel. První je domácí SOR před Iveco Bus a Setrou. Kategorie motocyklů vzrostla meziročně o 0,3 procenta na prodaných 13.883 strojů. Nejvíce prodala Honda, následuje Maxon a Yamaha.

Témata:  automobilový průmysl Škoda ekonomika

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 14:10

Helena Vondráčková si vyzkoušela Eden. Tohle asi fotbaloví fanoušci nečekali

Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.