Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU podle Kažimíra potřebuje lepší předvídatelnost systému daní

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Bratislava - Členské země Evropské unie by měly zajistit předvídatelnost daňových systémů a přistoupit ke sladění daňových pravidel s cílem udržet konkurenceschopnost unie.

Po neformálním jednání ministrů financí zemí EU, kteří na zmiňované téma hovořili na schůzce v Bratislavě, to novinářům řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír. Dodal, že větší míru jistoty přináší firmám připravovaný návrh Evropské komise ohledně zavedení zavedení společného konsolidovaného základu podnikových daní.

"Předvídatelnost našich daňových politik je důležitá, aby náš (unijní) trh byl konkurenceschopnější na globální úrovni. Je třeba udělat více, včetně přeshraniční harmonizace (daňových) pravidel, abychom zabránili daňové nejistotě," řekl Kažimír.

Omezení případů dvojího zdanění nadnárodních podniků či zajištění větší předvídatelnosti daňové zátěže podniků nastolilo do programu debaty právě nynější slovenské předsednictví unie.

Téma daní se v EU dostalo do pozornosti po srpnovém rozhodnutí Evropské komise, že Irsko poskytovalo americké technologické společnosti Apple selektivní daňové výhody a že Apple musí Irsku doplatit na daních až 13 miliard eur (více než 350 miliard Kč) plus úroky. Irská vláda oznámila, že se vůči rozhodnutí komise odvolá.

Témata:  EU daně Slovensko

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.