Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MMF chce pomoci Ukrajině se splacením dluhu

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Moskva - Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů. Moskva sice bude hlasovat proti uvolnění další splátky pomoci Kyjevu od Mezinárodního měnového fondu (MMF), je ale připravena jednat o mimosoudním řešení sporu o dluh. Jako podmínku si ale stanovila, že Ukrajina změní návrh restrukturalizace zmíněného dluhu.

MMF loni změnil pravidla poskytování pomoci, aby mohl nadále poskytovat úvěry zemím jako je Ukrajina, tedy takovým, které jsou v prodlení se splátkami dluhu zahraničním vládám či mezinárodním institucím. Rozhodovat o uvolnění další tranše, která by mohla dosáhnout až 1,7 miliardy dolarů, má fond v případě Ukrajiny 14. září.

Rusko podalo žalobu na Ukrajinu k soudu v Londýně kvůli nesplácení dluhu ve výši tři miliardy USD v únoru. Splatnost dluhopisů vypršela loni v prosinci, první jednání soudu je stanoveno na 17. ledna.

Ruský ministr financí Anton Siluanov také řekl, že Ukrajina nesplnila podmínky MMF, který by tedy měl pomoc Ukrajině stáhnout. Proto bude Rusko hlasovat proti uvolnění peněz.

Ukrajina se loni v říjnu dohodla s většinou zahraničních majitelů svých dluhopisů na restrukturalizaci, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis a prodloužení splatnosti dluhopisů. Do restrukturalizace chtěla zahrnout i Rusko, to ale odmítlo.

Ukrajinské dluhopisy vydala v prosinci 2013 ještě vláda proruského prezidenta Viktora Janukovyče, necelé dva měsíce před svržením.

Témata:  Rusko Ukrajina Mezinárodní měnový fond (MMF)

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.