Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miliony Britů trpí, 10 procent vlastní polovinu majetku

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Organizace Oxfam upozornila, že nejbohatších deset procent Britů vlastní přes polovinu majetku v zemi. Tento fakt byl prý jedním z faktorů, které přispěly k odhlasování odchodu Británie z EU.

Oxfam také uvedl, že nejbohatší jedno procento Britů má více než dvacetkrát tolik majetku jako nejchudších 20 procent.

Británie tak podle Oxfamu patří mezi země s největší majetkovou nerovností ve vyspělém světě. "Mnoho lidí v referendu o brexitu vyjadřovalo nedůvěru v politický systém a hlasovalo pro změnu v naději na zlepšení svého ekonomického postavení," uvedla organizace.

Hodnota majetku zhruba 634.000 nejbohatších Britů je dvacetinásobná ve srovnání s majetkem nejchudších 13 milionů Britů, vyplývá z analýzy Oxfamu založené na údajích banky Credit Suisse.

"Nerovnost je obrovskou překážkou pro boj s chudobou a vytváří ekonomiku, která zjevně nefunguje pro každého. Zatímco mzdy vedoucích pracovníků rostou, každý pátý člověk žije pod hranicí chudoby a má potíže uhradit účty a obstarat si jídlo," uvedla Rachael Orrová z Oxfamu.

Témata:  Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

10:17

Felix Slováček zkolaboval v letadle. Hudebník prozradil diagnózu

Strach o vlastní život si v tomto týdnu dělal dvaaosmdesátiletý Felix Slováček. Udělalo se mu zle na palubě letadla. On sám se obával, že po letech ho opět postihl vážný zdravotní problém, s nímž se už potkal. Nakonec to tak vážné nebylo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.