Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku stagnuje. Stojí za tím brexit?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Berlín - Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v září překvapivě nepokračovala v srpnovém růstu. Úřady již dříve oznámily, že klesá produkce v německém průmyslu, propadl se také export.

Výzkumný institut ZEW dnes oznámil, že index důvěry zůstal beze změny na 0,5 bodu. Podle agentury Reuters se přitom očekával nárůst na 2,5 bodu.

V srpnu index stoupl o více než sedm bodů. Dostal se tak ze záporného pásma, kam ho srazilo rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Zářijová stagnace indexu podle Reuters signalizuje, že investoři si udržují opatrný postoj k vyhlídkám německého hospodářství.

Podle ekonomky Jennifer McKeownové ze společnosti Capital Economics je znepokojivé, že důvěra nepokračuje v oživování z propadu způsobeného červnovým referendem o brexitu.

"Údaje o německém vývozu, zejména do zemí mimo EU, i o průmyslové výrobě byly zklamáním," uvedl šéf institutu ZEW Achim Wambach. Dodal nicméně, že ekonomická situace v Německu by podle jeho názoru v příštích šesti měsících měla zůstat příznivá, a to mimo jiné díky zlepšujícím se hospodářským podmínkám v celé EU.

Tempo růstu německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 0,4 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Německá vláda předpokládá, že německá ekonomika v celém letošním roce stoupne o 1,7 procenta. V příštím roce pak počítá se zvolněním růstu na 1,5 procenta.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.