Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Junckerův investiční plán bobtná. Sumu chce zdvojnásobit na 620 milionů eur

Summit G7 v Německu, Jean-Claude Juncker
Summit G7 v Německu, Jean-Claude Juncker
Foto: g7germany.de

Štrasburk - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se ve svém dnešním projevu v sídle Evropského parlamentu věnoval také ekonomickým otázkám. Navrhl zdvojnásobení nynějšího investičního plánu, suma by tak měla dosáhnout výše 620 miliard eur (asi 16,7 bilionu Kč).

Oznámil také některé další iniciativy, mimo jiné reformu evropského telekomunikačního trhu. Přinést by měla například bezplatné bezdrátové připojení na veřejných místech k roku 2020 nebo pokročilé sítě páté generace (5G) k roku 2025.

"Má to potenciál vytvořit v EU další dva miliony pracovních míst," míní šéf Evropské komise. Přístup k vysokorychlostnímu internetu je podle Junckera zásadní pro ekonomiku i občany unie bez ohledu na to, kde lidé žijí a jaký mají příjem.

Ve stávající podobě byl investiční plán, jehož centrem je Evropský fond strategických investic (EFSI), spuštěn loni a za tři roky má do unijního hospodářství z veřejných i soukromých peněz přilákat investice za 315 miliard eur (přes 8,5 bilionu Kč).

Juncker též v projevu vyzval k obraně evropského ocelářského průmyslu, který se nyní potýká s levnou čínskou produkcí. Předseda komise, který byl letos v Číně už dvakrát, připomněl, že kromě stávajících opatření jsou třeba další kroky.

V Evropské unii také podle něj musí společnosti platit daně tam, kde vytváří své zisky. Někdejší lucemburský premiér připomněl, že Evropská komise nyní přichází s návrhy proti vyhýbání se odvodům daní.

"Pracovníci by měli dostávat stejný plat za stejnou práci na stejném místě," prohlásil do potlesku europoslanců Juncker. Jednoznačně tak podpořil návrh na nová pravidla odměňování pracovníků vysílaných do zahraničí. EK ho nedávno v nezměněné podobě opět předložila, poté co jej vystavením takzvané "žluté karty" jednoznačně odmítly národní parlamenty 11 unijních zemí včetně ČR.

Na evropském vnitřním trhu nesmí být podle Junckera zaměstnanci vykořisťováni. "Evropa není divoký západ, ale sociálně-tržní ekonomika bez sociálního dumpingu," řekl Juncker.

Jednoznačnou podporu komise mají podle něj také evropští farmáři, kteří se potýkají s problémy například v důsledku omezení, které na dovoz z EU uvalilo Rusko.

Témata:  Jean-Claude Juncker EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy