Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zisk českých bank meziročně vzrostl o 7,3 miliardy

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: ČNB

Praha - Jak ukázala dnes zveřejněná data České národní banky (ČNB), spořitelnám a bankám v Česku stoupl v prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o 7,27 miliardy na 44,73 miliardy korun.

Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,84 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 375 miliard Kč.

Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám stoupl letos meziročně o 10,3 miliardy na 98,43 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 2,9 miliardy na 73,3 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se meziročně snížily o 1,9 miliardy na 22,2 miliardy korun.

"V prostředí nízkých úrokových sazeb, které ztenčují úrokové marže bank, a současně za zesíleného tlaku na pokles poplatků nemají banky příliš jiných možností, jak zvyšovat ziskovost, než redukovat náklady. To se jim daří," komentoval čísla analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Jde podle něj o déletrvající proces, jehož součástí bylo v ČR v uplynulých letech i propouštění, byť ne tak výrazné jak v bankách v některých jiných vyspělých ekonomikách. "Dá se říci, že české banky překonaly krizi sektoru s minimem šrámů," dodal.

Témata:  banky ekonomika ČNB

Související

Aktuálně se děje

7. února 2026 8:13

D1 u Prahy stála: Kamion převrácen, zasahovaly záchranné složky

Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?