Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko bude přecházet na nový televizní signál. Jaký televizor koupit?

televize
televize
Foto: David Trlica, Globe24.cz

Praha - České Radiokomunikace (ČRa) zveřejnily první seznam televizí, které jsou kompatibilní s pozemním vysíláním DVB-T2, na které má Česko přejít v roce 2021. Televizi, která bude schopna přijímat DVB-T2, má nyní dvě až pět procent českých domácností.

Seznam na webu dvbt2overeno.cz (zde) zatím obsahuje několik stovek ověřených televizí od osmi výrobců.

Společnost Samsung dnes uvedla, že všechny její televizory modelové řady 2016 s úhlopříčkou 32 až 78 palců a drtivá většina Smart a UHD modelů z roku 2015 jsou plně kompatibilní s technologií DVB-T2. Dohromady jde o 127 modelů TV.

"Máme více než sto modelů přibližně deseti značek televizorů. Některé z přijímačů, které jsou v seznamu uvedeny jako vhodné, jsou také v naší nabídce," řekl Ladislav Pospíšil z Expert Elektro s tím, že televizory, které testem úspěšně prošly, musí nejprve jejich výrobci označit příslušným logem.

Podle Pospíšila si ale své zákazníky najdou i televizory, které na příjem DVB-T2 vybaveny nejsou. Přes 40 procent domácností využívá satelitní, kabelový nebo IPTV příjem.

Tzv. přechodové sítě, které budou vysílat souběžně se stávajícím vysíláním, ČRa spustí na začátku příštího roku. Souběžně bude DVB-T a DVB-T2 vysílat nejméně tři roky. V roce 2020 by měla vláda rozhodnout o přesném termínu přechodu na DVB-T2, předběžně se hovoří o 1. únoru 2021.

Témata:  televize

Aktuálně se děje

23. srpna 2026 16:14

Větrné počasí, kterého si nikdo nevšiml. Meteorologové poukázali na zajímavost

Sobotní počasí v Česku přineslo uklidnění po deštivém pátku a také jednu zajímavost. V kilometrových výškách nad naším územím totiž velmi silně foukalo. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.