Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou bude možná podepsána v říjnu

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Bratislava - Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA) by mohla být podepsána letos v říjnu. Naopak jednání o podobné dohodě se Spojenými státy (TTIP) do konce letošního roku uzavřena nebudou.

Vyplynulo to z dnešní neformální schůzky ministrů členských zemí evropské osmadvacítky odpovědných za problematiku mezinárodního obchodu, řekl novinářům slovenský ministr hospodářství Peter Žiga. Slovensko nyní Radě EU předsedá. Odpůrci CETA a TTIP zorganizovali v uplynulých dnech v evropských městech demonstrace.

"Zůstává (u dohody CETA) dotáhnout několika otázek, například otázku předběžného uplatňování. Dohodli jsme se s Evropskou komisí, že existují oblasti, které veřejnost vnímá velmi citlivě. Evropská komise připraví deklaraci, jež sporná místa vysvětlí. Jde například o veřejné služby, ochranu investic nebo o pracovní a environmentální standardy," uvedl Žiga. Dodal, že ministři zemí EU pro obchod by měli o CETA rozhodovat na mimořádné schůzce příští měsíc tak, aby dohoda mohla být podepsána 27. října na summitu EU s Kanadou.

Česká republika podle ministerstva průmyslu a obchodu podpoří všechny kroky, které povedou k tomu, aby dohoda CETA byla implementována co nejdříve.

Zatím není jasné, kdy by EU mohla uzavřít s USA dohodu TTIP. "Z diskuse ministrů vyplynulo, že ukončení jednání s americkou stranou do konce tohoto roku je nereálné. To znamená, že je nereálné dosáhnout závěrečné dohody do skončení administrativy prezidenta (Baracka) Obamy," uvedl Žiga, podle kterého se téma TTIP dostane na program říjnové schůzky státníků EU.

Témata:  EU Kanada

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.