Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hongkong se stal nejsvobodnější ekonomickou zemí. Jak si stojí Česko?

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Toronto - Česká republika si v letošním žebříčku ekonomické svobody Economic Feedom of the World Index výrazně polepšila, když se posunula na 31. pozici z loňské 42. V čele je Hongkong, naopak nejhůře si ze 159 zemí vede Venezuela.

V první desítce se dále umístily mimo jiné Singapur, Nový Zéland, Švýcarsko, Kanada, Irsko, Spojené arabské emiráty a Austrálie a Británie, které se dělí o desátou příčku. Na dolním konci hodnocení jsou Venezuela, Libye, Argentina a Středoafrická republika.

Z předních ekonomik světa USA obsadily 16. příčku, Německo 30. pozici, Rusko je 102. a Čína 113. Německo je tak jen o jednu příčku nad Českou republikou. Za Českou republikou skončily země jako Belgie, Japonsko, Polsko, Španělsko, Maďarsko a Itálie. Naopak třeba Rumunsko obsadilo 22. pozici. Polepšilo si i Slovensko, a to na 39. pozici z loňské 47.

"Ekonomická svoboda vede k prosperitě a vyšší kvalitě života, zatímco nejníže hodnocené země obvykle tíží represivní režimy, které omezují svobodu a příležitosti pro své občany," uvádí se v prohlášení institutu.

Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

U zemí, které patří do první čtvrtiny nejbohatších zemí, činí průměrný hrubý domácí produkt na hlavu 41.228 USD (993.300 Kč), zatímco u zemí v poslední čtvrtině jen 5471 USD.

Témata:  ekonomika Hongkong Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy