Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Favorité letošních voleb? Bookmakeři vypsali sázky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Největším favoritem senátních voleb je podle bookmakerů sázkové kanceláře Fortuna Zdeněk Škromach (ČSSD) s kurzem 1,15:1. Škromach kandiduje na Hodonínsku. Vysoce pravděpodobné je podle nich také vítězství Petra Šilara (KDU-ČSL), Tomáše Jirsy (ODS), Jana Žaloudíka (bezp.) a Stanislava Juránka (KDU-ČSL), jejichž kurzy jsou 1,2:1 až 1,25:1. Ostatní sázkové společnosti zatím kurzy na volby nevypsaly, Tipsport a Chance tak učiní v nejbližších dnech. První kolo senátních voleb se koná 7. a 8. října, druhé o týden později.

Senátní volby se konají vždy v sudých letech ve 27 volebních obvodech z celkových 81. Letos svůj senátorský post obhajuje 19 kandidátů, 14 z nich považují bookmakeři za favority. Těžkou pozici by měl mít na Berounsku Jiří Oberfalzer (ODS) s advokátem Janem Holáskem (KDU-ČSL/SZ/Nestran.), kde mají oba kurz 1,9:1. V podobné situaci je v Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) v souboji s ústeckým zastupitelem Martinem Hausenblasem (JsmePRO!/SZ/Piráti). Oba mají kurz 2,3:1.

Pouze tři současní senátoři nejsou ve svých obvodech favority. Na Karlovarsku bookmakeři v souboji s Janem Horníkem (bezp.) více věří osminásobnému vítězi Velké pardubické Josefu Váňovi (za ANO), který má kurz 1,6:1. V Praze 10 má podle nich větší šanci než Ivana Cabrnochová (SZ) zastupitelka Prahy 10 Renata Chmelová (za KDU-ČSL), která má kurz 1,7:1. Podobné je to na Jičínsku, kde je v souboji s Josefem Táborským (ČSSD) favoritem jičínský starosta Jan Malý (ANO) s kurzem 1,8:1.

Z osmi obvodů, kde senátor svůj post neobhajuje, mají nejnižší kurzy v rozmezí 1,5:1 až 1,55:1 bývalý primátor Liberce Jan Korytář (Změna) a na Táborsku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Podobně jako v předchozích letech letos kandiduje řada bývalých nebo současných sportovců. Kromě Váni připisují bookmakeři poměrně vysokou šanci na zvolení bývalému hokejistovi Jiřímu Šlégrovi (za ČSSD) na Mostecku s kurzem 2,15:1 a někdejšímu skokanovi na lyžích Pavlu Plocovi (ČSSD) na Liberecku s kurzem 3,5:1. Oba už mají s politikou zkušenosti díky působení v Poslanecké sněmovně.

Naopak bývalý vzpěrač Ota Zaremba (DSSS), který kandiduje na Mostecku, podle bookmakerů při kurzu 45:1 velké šance na zvolení nemá. Několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák (za ANO) má na Hodonínsku druhý nejnižší kurz 8:1 za favorizovaným Zdeňkem Škromachem. Bývalý cyklista Josef Regec (za SsČR) na Blanensku senátorský post obhajuje, podle kurzu 1,6:1 s velkými nadějemi.

Z ostatních známých osobností má podle bookmakerů poměrně vysokou šanci tanečník Vlastimil Harapes (za ANO) v Praze 6 s kurzem 3,25:1. Naděje ostatních už nejsou z hlediska kurzů tak vysoké. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (za Úsvit) je v Ostravě s kurzem 6:1 na čtvrtém místě, bývalý šéf Sazky Aleš Hušák v Praze 6 s kurzem 13:1 na páté pozici. Saxofonista Felix Slováček (za SsČR) má jako kandidát v Praze 10 kurz 20:1.

Z 27 volebních obvodů je největší konkurence v Praze 11, kde se zaregistrovalo 13 kandidátů. Naopak pouze šest jich kandiduje v obvodech Kutná Hora a Frýdek-Místek. Nejčastěji kandiduje devět uchazečů, celkem v sedmi obvodech.

Do druhého kola postoupí dva nejlepší z kola prvního. V případě, že některý z kandidátů získá v prvním kole nadpoloviční většinu, postupuje přímo do Senátu. Od roku 1996 se to včetně doplňovacích voleb stalo pouze devětkrát z 331 možných případů, naposledy v roce 2008. Rekordmanem je podnikatel Václav Fischer, který v prvním kole doplňovacích voleb v Praze 1 v roce 1999 získal 71,24 procenta hlasů.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky Volby 2016 Zdeněk Škromach volby

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy