Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maloobchodní odbory žádají růst mezd o pět procent

Obchodní domy, ilustrační fotografie
Obchodní domy, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Odbory v maloobchodu budou na příští rok požadovat při vyjednávání s obchodními řetězci nárůst mezd v průměru o pět až 5,5 procenta.

V rozhovoru s ČTK to uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Nezájem lidí o práci v maloobchodu podle ní přetrvává.

"Co se týká letošního kolektivního vyjednávání, budeme v každém případě požadovat vyšší nárůst mezd ve vazbě na hospodaření a zisky jednotlivých nadnárodních společností," uvedla Burianová.

Většina velkých obchodních řetězců v ČR loni i předloni zlepšila hospodaření. Nejvíc vydělaly v účetním roce 2014/2015 diskonty Lidl, kterým vzrostl meziročně zisk o 50 procent na 2,6 mld. Kč. Zisk Kauflandu stoupl ve stejném období o třetinu na 2,13 mld. Kč, Makro vydělalo 1,3 mld. Kč.

Průměrná mzda pokladních se podle Burianové stále pohybuje na úrovni 13.000 až 14.000 Kč hrubého měsíčně při plném pracovním úvazku. "Ve většině řetězců, v nichž má Odborový svaz pracovníků obchodu členskou základnu, stav těchto nízkých mezd přetrvává," dodala šéfka odborů.

Témata:  odbory obchody mzdy

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.