Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vypsané stavební zakázky narůstají, zadané klesly o 36 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Od ledna do konce srpna vypsali veřejní investoři 2217 zakázek pro stavební firmy za 80,7 miliardy korun. Počet se meziročně zvýšil zhruba o čtvrtinu, objem o pětinu.

Zadávání zakázek konkrétním firmám ale vázne. Jejich počet meziročně klesl o 27,3 procenta na 2870, hodnota se snížila o 36,5 procenta na 52,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research na základě dat z Věstníku veřejných zakázek.

V srpnu veřejní investoři vypsali 207 výběrových řízení na stavební práce za 7,2 miliardy korun. Počet se meziročně zvýšil téměř o třetinu, objem byl zhruba dvojnásobný. "Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 1,2 miliardy korun vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na stavbu obchvatu Krnova," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Počet i hodnota, kterou státní investoři zadávají konkrétním firmám, už několik měsíců v řadě klesá. Od začátku roku do konce srpna se hodnota meziročně snížila o 36,5 procenta.

Podle nedávného průzkumu společnosti EconLab, který sledoval zadávání všech veřejných zakázek v krajích, se velká část z nich zruší. V Jihomoravském kraji to bylo v letech 2013 až 2015 47 procent zakázek, v Plzeňském kraji 43 procent.

Témata:  stavebnictví ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.