Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB podle analytiků měnovou politiku nezmění

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: ČNB

Praha - Ve čtvrtek 29. září zasedne Rada České národní banky. Podle odhadu analytiků nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu intervencí, kdy je koruna udržována poblíž kurzu 27 Kč/EUR.

"Očekávám, že ČNB ani nezmění sazby, ani neprodlouží svůj závazek udržovat korunu nad 27 Kč/EUR," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Jednání ČNB přitom bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vyznívat více v holubičím tónu. "Nikoli proto, že by se vývoj ekonomiky či inflační výhled od srpnového jednání výrazně změnil, ale proto, aby ČNB zchladila sázky trhu na blížící se exit a snížila tak potřebu intervenovat k obraně kurzu 27 Kč/EUR," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy využije bankovní rada měnověpolitické zasedání využije k pokračování své verbální intervence na obranu kurzového závazku.

V polovině měsíce již guvernér ČNB Jiří Rusnok slovně proti posilování koruny intervenoval, když prohlásil, že čas na ukončení devizových intervencí by mohl nastat ve druhé polovině 2017. Dosud přitom bankovní rada uváděla, že jako pravděpodobný konec intervencí vidí v polovině 2017.

"I přes možné posunutí pravděpodobného konce závazku za polovinu roku 2017 se však stále domníváme, že nejpravděpodobnější konec závazku je v první půlce příštího roku," uvedl Seidler.

Naopak Kovanda nevylučuje ani prodloužení intervenčního režimu až za horizont roku 2017. "Jako nejpravděpodobnější termín i nadále vidím závěr roku 2017, případně rok 2018," uvedl i Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Témata:  ČNB ekonomika Jiří Rusnok

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.