Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Města a obce chtějí změnu ústavy. Na zvyšování platů nemají peníze

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Svaz měst a obcí si stěžuje, že nemá peníze na navýšení platů zaměstnancům veřejné správy, o kterém rozhodla vláda. Samosprávy proto požadují změnu ústavy.

Vláda v září rozhodla, že zaměstnancům veřejné správy mají stoupnout platy o 4 procenta a to už od listopadu. Jenže Svaz měst a obcí si stěžuje, že to nabourá jejich rozpočty.

Už mají totiž dávno naplánované, na co peníze z jejich rozpočtů půjdou. A na povinné zvýšení platů tedy budou muset odebrat finance odjinud, tedy třeba ty určené na opravy silnic a chodníků, škol nebo na domovy pro seniory.

Obce totiž od státu peníze na povinné navýšení platů nedostanou. Příspěvek na přenesenou působnost, tedy na to, co obce a města vykonávají za stát, se prý valorizoval jen o 1 procento.

Svaz proto už delší dobu požaduje, aby se přímo do Ústavy po vzoru zahraničí zakotvila povinnost, že podobné rozšíření povinností měst a obcí musí vždy provázet navýšení peněz od státu. Zároveň apeluje na stát, aby podobná rozhodnutí o povinném navýšení platů ve veřejném sektoru dělal s předstihem a zabránil tak problémům, do kterých se obce dostávají.

Témata:  obce platy zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.