Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie může přijít o miliony. Deník varuje před skrytou hrozbou brexitu

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Velká Británie by při neopatrném odchodu z Evropské unie mohla zaplatit miliony liber. Stane se tak v případě, že bude vyjednávat samostatné obchodní smlouvy s evropskými státy dříve, než oficiálně požádá o odchod z Evropské unie. Uvedl to list Sunday Times.

Noviny vychází ze zprávy Evropské komise, která upozorňuje na vysoké riziko soudního sporu Velké Británie a Komise. Ten by nastal v případě, kdy by se politici snažili vyjednat ekonomickou spolupráci se státy Evropské unie dříve, než podají žádost o odchood z ní.

Dokument podle listu uvádí, že podle komise není možné zahájit vyjednávání nejen bilaterálně, ale ani u Světové obchodní organizace. Pokud se Británie nebude tímto doporučením řídit, může na ni být podána žaloba od Evropské komise, která by požadovala zaplacení milionové pokuty.

Riziko ale číhá i jinde. Podle listu nemusí obchodní snahy Británie napadnout pouze Komise, ale i jednotlivé státy EU. Riziko žaloby by tak mohlo vyústit v ukončení vyjednávání mezi Británií a Kanadou či Austrálií. I ty by se totiž měly odehrávat až poté, co Velká Británie opustí EU.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson tvrdí, že Británie zahájí formální vyjednávání o svém odchodu začátkem příštího roku a k uzavření dohody s unií nebude předpokládané dva roky možná ani potřebovat. 

Londýn je podle něj pod tlakem evropských partnerů, aby aktivoval příslušný článek 50 lisabonské smlouvy. Následně by měl do dvou let vyjednat s unií dohodu o další spolupráci.

"Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu," řekl Johnson britské stanici Sky News. Tento proces ale prý možná nebude muset trvat dva roky, jak článek 50 předpokládá.

Sám Johnson se ostatně velkou měrou zasloužil o to, že si Britové v červnu odhlasovali vystoupení z EU. K dalšímu postupu se vyjádřil poté, co na toto téma vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. V Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017.

Témata:  Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.