Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie může přijít o miliony. Deník varuje před skrytou hrozbou brexitu

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Velká Británie by při neopatrném odchodu z Evropské unie mohla zaplatit miliony liber. Stane se tak v případě, že bude vyjednávat samostatné obchodní smlouvy s evropskými státy dříve, než oficiálně požádá o odchod z Evropské unie. Uvedl to list Sunday Times.

Noviny vychází ze zprávy Evropské komise, která upozorňuje na vysoké riziko soudního sporu Velké Británie a Komise. Ten by nastal v případě, kdy by se politici snažili vyjednat ekonomickou spolupráci se státy Evropské unie dříve, než podají žádost o odchood z ní.

Dokument podle listu uvádí, že podle komise není možné zahájit vyjednávání nejen bilaterálně, ale ani u Světové obchodní organizace. Pokud se Británie nebude tímto doporučením řídit, může na ni být podána žaloba od Evropské komise, která by požadovala zaplacení milionové pokuty.

Riziko ale číhá i jinde. Podle listu nemusí obchodní snahy Británie napadnout pouze Komise, ale i jednotlivé státy EU. Riziko žaloby by tak mohlo vyústit v ukončení vyjednávání mezi Británií a Kanadou či Austrálií. I ty by se totiž měly odehrávat až poté, co Velká Británie opustí EU.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson tvrdí, že Británie zahájí formální vyjednávání o svém odchodu začátkem příštího roku a k uzavření dohody s unií nebude předpokládané dva roky možná ani potřebovat. 

Londýn je podle něj pod tlakem evropských partnerů, aby aktivoval příslušný článek 50 lisabonské smlouvy. Následně by měl do dvou let vyjednat s unií dohodu o další spolupráci.

"Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu," řekl Johnson britské stanici Sky News. Tento proces ale prý možná nebude muset trvat dva roky, jak článek 50 předpokládá.

Sám Johnson se ostatně velkou měrou zasloužil o to, že si Britové v červnu odhlasovali vystoupení z EU. K dalšímu postupu se vyjádřil poté, co na toto téma vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. V Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017.

Témata:  Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy