Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomický boj v Německu: Firmy podpořily Deutsche Bank, vláda ji chce hodit přes palubu

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Frankfurt nad Mohanem - Šéfové předních německých firem jako Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON podpořili Deutsche Bank. Ta se kvůli hrozbě vysoké pokuty v USA dostala do potíží.

"Stojíme při Deutsche Bank," uvedl šéf chemického koncernu BASF Jürgen Hambrecht na podporu největší německé banky v nedělníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Generální ředitel zajišťovny Munich Re Nikolaus von Bomhard listu řekl, že nevidí potřebu omezovat obchodní vztahy s bankou.

"Deutsche Bank má skvělou tradici, pevné základy a také příznivou budoucnost. O tom jsem přesvědčen," řekl šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche. Nejvyšší manažer koncernu Siemens Joe Kaeser uvedl, že vedení banky "sleduje správné cíle a má naši plnou důvěru".

Vicekancléř Sigmar Gabriel, který je rovněž ministrem hospodářství, poukázal ale na to, že banka ze svých potíží obviňuje spekulanty a přitom své podnikání založila sama do značné míry na spekulacích.

Akcie banky se minulý týden dostaly pod těžký tlak a padaly na rekordní minima. Později v pátek však akcie Deutsche Bank prudce oživily po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti jedná s bankou ve sporu o prodeje hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí o mnohem nižší pokutě, než původně požadovalo. Spojené státy podle zdroje agentury AFP jednají o urovnání sporu za 5,4 miliardy dolarů (130 miliard Kč). Ještě před dvěma týdny chtěly 14 miliard dolarů.

Německá vláda dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Záchrana banky by totiž byla mezi Němci před volbami nepopulární.

Témata:  Deutsche Bank BASF ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy