Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět se vzpamatovává ze sankcí. Íránský ropný vývoz dosáhl maxima

Ropovod
Ropovod
Foto: Pixabay

Teherán - Íránský vývoz kondenzátu a ropy už dosáhl téměř maxima z doby před zavedením sankcí proti zemi v roce 2011, když v září vzrostl o 12 procent na 2,8 milionu barelů denně. Podle odborníků se ale těžba na této úrovni neudrží.

Agentuře Reuters to dnes řekly dva informované zdroje z odvětví obchodu s ropou. O zářijový nárůst se takřka výlučně postaral kondenzát, což je označení pro velmi lehkou ropu, která se obvykle těží spolu se zemním plynem a používá se zejména v petrochemii.

Írán zvýšil export těchto látek minulý měsíc proti srpnu na takřka dvojnásobných 600.000 denních barelů, aby vyhověl vysoké poptávce Jižní Koreje, Japonska a Indie. Zářijový vývoz ropy stoupl jen nepatrně na zhruba 2,2 milionu barelů denně.

Írán minulý týden vyslovil souhlas s rozhodnutím Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit celkovou těžbu poprvé za osm let. Spolu s Libyí a Nigérií ale bude moci Írán v rámci nového těžebního stropu produkovat prozatím bez omezení.

Írán po zrušení většiny sankcí na počátku roku zvyšoval těžbu rychleji, než se čekalo. V srpnu jeho produkce podle údajů OPEC dosáhla 3,6 milionu barelů denně a proti konci roku 2015 vzrostla o čtvrtinu. Teherán oficiálně plánuje dostat svou těžbu na čtyři miliony barelů denně. V září se dostala na 3,8 milionu barelů.

Témata:  Írán ropa

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.