Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Intervence ČNB přinesly vývozcům 580 miliard. Posílila také koruna

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Slovenskespolocnosti.sk

Praha - Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka přinesly od roku 2013 devizové intervence ČNB vývozcům 580 miliard korun. Navíc nepřišli z důvodu přirozeného posilování koruny o 700 miliard korun. Centrállní banka se snaží udržet kurz 27 CZK/EUR.

Nezaměstnaných za toto období ubylo o téměř 177.000. "Kdybychom odhadli, že vliv intervencí činil pouze 15 procent z tohoto množství, tak stát ušetřil na mandatorních výdajích za sledované období dalších osm miliard korun," uvedl Daněk.

Čeští exportéři nyní čekají na den, kdy intervence skončí, roste tak zájem o zajištění kurzu. "Samozřejmě všichni chtějí tenhle kurz udržet na co nejdelší dobu. To znamená, že se bavíme o horizontu v některých případech až pěti let, kdy bychom chtěli zahedgovat (zajistit) kurz od pololetí příštího roku na pět let," dodal Daněk.

"V posledních měsících sledujeme nárůst zájmu našich klientů o hedgování svých pozic a to především na dobu zatím roku až dvou let. Přičemž očekáváme, že v pololetí 2017 ten zájem bude kulminovat," dodal ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.

Na počátku srpna bankovní rada ČNB zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. 

Český export by letos měl stoupnout na rekordní více než čtyř biliony korun, očekávají podnikatelské svazy.

Témata:  Asociace exportétů ČNB ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy