Praha - Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka přinesly od roku 2013 devizové intervence ČNB vývozcům 580 miliard korun. Navíc nepřišli z důvodu přirozeného posilování koruny o 700 miliard korun. Centrállní banka se snaží udržet kurz 27 CZK/EUR.
Nezaměstnaných za toto období ubylo o téměř 177.000. "Kdybychom odhadli, že vliv intervencí činil pouze 15 procent z tohoto množství, tak stát ušetřil na mandatorních výdajích za sledované období dalších osm miliard korun," uvedl Daněk.
Čeští exportéři nyní čekají na den, kdy intervence skončí, roste tak zájem o zajištění kurzu. "Samozřejmě všichni chtějí tenhle kurz udržet na co nejdelší dobu. To znamená, že se bavíme o horizontu v některých případech až pěti let, kdy bychom chtěli zahedgovat (zajistit) kurz od pololetí příštího roku na pět let," dodal Daněk.
"V posledních měsících sledujeme nárůst zájmu našich klientů o hedgování svých pozic a to především na dobu zatím roku až dvou let. Přičemž očekáváme, že v pololetí 2017 ten zájem bude kulminovat," dodal ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.
Na počátku srpna bankovní rada ČNB zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn.
Český export by letos měl stoupnout na rekordní více než čtyř biliony korun, očekávají podnikatelské svazy.
Témata: Asociace exportétů, ČNB, ekonomika
Související
14. července 2021 12:20
30. března 2017 15:28