Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální dluh prudce stoupá. Hrozí světu krize?

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své nové zprávě oznámil, že globální dluh loni dosáhl rekordních 152 bilionů dolarů (3,7 biliardy Kč), což bylo 225 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Globální dluh se tak zvýšil z 200 procent v roce 2002 a dál se zvyšuje.  Zhruba dvě třetiny z loňského dluhu vlastní věřitelé ze soukromého sektoru. Měnový fond přitom poznamenal, že rapidní nárůst soukromého dluhu často způsobuje finanční krize.

Dluhové profily jednotlivých zemí se liší. MMF ale upozornil, že velikost dluhu by mohla připravit podmínky pro nebývalé soukromé oddlužování, což by mohlo zmařit nynější křehké ekonomické oživení.

Například USA od finanční krize v letech 2008 a 2009 svůj dluh snížily. Zpráva však upozorňuje na růst soukromého dluhu v Číně a Brazílii, který vyvolává znepokojení.

Zpráva přichází v době, kdy výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová vyzvala vlády 189 členských zemí fondu, které mají možnost trvale půjčovat a více utrácet, aby tak činily. Podpoří tím podle ní globální růst.

Měnový fond rovněž doporučil, aby v případě velkého oddlužení soukromého sektoru fiskální politika zahrnovala cílené intervence k restrukturalizaci soukromého dluhu nebo zlepšení rozvahy bank, uvedla agentura Reuters. Taková opatření by podle MMF minimalizovala škody na celkovou ekonomiku.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.