Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý průmysl roste, výroba vzrostla o 2,5 procenta

Průmysl
Průmysl
Foto: Pixmac

Berlín - Zatímco v červenci zaznamenal německý průmysl propad, v srpnu se situace obrátila, uvedlo dnes německé ministerstvo hospodářství. Pozitivní čísla překvapila i analytiky.

Průmyslová výroba v Německu v srpnu zaznamenala nejvyšší růst od ledna. Ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 2,5 procenta. V červenci výroba naopak o 1,5 procenta klesla, což byl nejvýraznější propad za 23 měsíců.

Růst za srpen překonal odhady analytiků, kteří odhadovali růst na 0,8 procenta. Odhady se přitom pohybovaly od poklesu o půl procenta po růst o 2,5 procenta.

Výroba ve zpracovatelském průmyslu se zvýšila o 3,3 procenta po červencovém poklesu o 2,5 procenta. Z toho produkce kapitálového zboží vzrostla o 4,7 procenta a spotřebního zboží o 3,3 procenta. Produkce energetického sektoru se zvýšila o 1,1 procenta.

Srpnové údaje o průmyslové výrobě jsou příznivým signálem pro vývoj ekonomiky během třetího čtvrtletí. Ve druhém kvartálu tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo na 0,4 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

Témata:  Německo průmysl ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.