Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam zamíří české zboží? Exportéři vidí největší příležitosti v Německu, Rusku a Indii

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Praha - Za největší exportní příležitost do budoucna považují tuzemské firmy jednoznačně Německo. Rusko a Indie se dělí o druhé místo. Rusko oproti loňskému měření atraktivity výrazně ztratilo, Indie získala. Třetí je Polsko. Zájem o Čínu meziročně razantně poklesl ve prospěch Indie.

Největší obavy nyní vývozcům způsobuje možné posílení české koruny po ukončení intervencí ČNB. Vyplývá to z výsledků Exportního výzkumu DHL mezi řediteli 300 českých exportních firem.

Téměř polovina exportérů se domnívá, že intervence proti silné koruně nebudou ukončeny ani v roce 2017. Více jak třetina očekává jejich ukončení, zbytek neví. Intervence ČNB v neprospěch koruny uvedlo jako stimul 31 procent exportních firem, o osm procentních bodů méně než loni.

Za posledních 12 měsíců přibylo exportérů, kteří si myslí, že se podmínky pro export firem z ČR změnily k horšímu. Čtyři pětiny vývozců stále považují podmínky pro export za stejné jako před rokem, 11 procent exportérů očekává zlepšení podmínek. Největší část (68 pct) si myslí, že bude stagnovat.

"Loňský rok byl pro českou ekonomiku a exportéry skutečně rekordní, a tak je určitý pokles v jejich očekávání zcela pochopitelný. Dobrou zprávou je, že nepřevládají negativní vyhlídky českých vývozců," uvedl obchodní ředitel DHL Express pro ČR Luděk Drnec.

Téměř čtyři pětiny exportérů neočekávají, že se v příštích 12 měsících změní počet zemí, do kterých vyvážejí. Počet exportérů s tímto tvrzením narůstá již třetím rokem po sobě.

Témata:  ekonomika firmy ČNB dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy