Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí navrhuje, že by stát neměl vlastnit méně než 10procentní podíly ve firmách

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha – V pondělí projedná vláda materiál ministerstva financí, podle kterého by neměl vlastnit podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Důvodem je to, že jinak stát nemůže řízení firem reálně ovlivnit.

Strategie vlastnické politiky státu, uvádí, že podle materiálu je 289 obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků, státních příspěvkových organizací a organizačních složek státu vykonávajících podnikatelskou činnost. Podíl menší než deset procent má stát u zhruba každé desáté.

Rezort financí navrhuje, aby jednotlivá ministerstva roztřídila „své" podniky na strategické (například ČEZ), podpůrné, tedy nezbytné pro vlastní fungování státu a zajišťující nezbytné služby pro veřejnost, a zbytné. Ty poslední by měly být následně privatizovány či jít do likvidace.

U strategických společností s majetkovou účastí státu a státních podniků by pak mělo dojít k založení výboru pro odměňování. Ten by stanovil pravidla odměn uvnitř podniků a dohlížel by na jejich dodržování. Zároveň by kontroloval soulad odměňování se zásadami stanovenými vládou. "Společnost by měla mít na výběr, zda zavede dva výbory - výbor pro odměňování a výbor pro jmenování, či zda tyto dva výbory sloučí do jednoho," uvádí dokument.

Podle ministerstva je cílem materiálu přiblížit fungování společností s majetkovou účastí státu a státních podniků praxi, která vyplývá z doporučení OECD pro správu a řízení státem vlastněných společností.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky firmy

Související

Aktuálně se děje

7. února 2026 8:13

D1 u Prahy stála: Kamion převrácen, zasahovaly záchranné složky

Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?