Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro stojí před kolapsem. Měna potřebuje reformu, burcuje jeho zakladatel

Pád eura
Pád eura
Foto: Pixabay

Berlín – Německý ekonom a otec jednotné evropské měny Otmar Issing tvrdí, že euro stojí před kolapsem. Měna podle něj potřebuje reformu, jinak zanikne. K vážné situaci podle něj přispěly i neuvážené půjčky Řecku a Irsku. Píše to britský The Telegraph.

„Jednoho dne se tento domeček z karet zhroutí," tvrdí Issing, první hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB). Euro podle něj bylo zrazeno politiky. „Realisticky se budeme trmácet od jedné krize ke druhé. Je obtížné předpovědět, jak dlouho to bude trvat, ale nemůže to takto jít donekonečna," řekl v rozhovoru pro Central Banking.

Ekonom také kritizuje Evropskou komisi, která se podle něj vzdala jakékoliv snahy prosazovat smysluplným způsobem pravidla. „Tento morální hazard je ohromující," tvrdí. Evropská centrální banka je pak podle něj na „šikmé ploše", podle jeho názoru smrtelně ohrožuje systém tím, že zachraňuje bankrotující státy, které porušily smlouvy.

„Pakt o stabilitě a růstu více či méně selhal. Tržní disciplína je kvůli intervencím ECB pryč. Takže tu není fiskální kontrolní mechanismus ze strany trhů či politiky. Tyto prvky bzdou pohromou pro měnovou unii," předvídá.

Situaci podle něj ještě zhoršilo Řecko, které se mermomocí snaží euro udržet. Zemi by však podle Issinga pomohl spíše návrat k půbovní měně. Řekům podle něj měla být nabídnuta velkorysá podpora, ale až poté, co obnoví svou životaschopnost kurzovým návratem právě k drachmě.

Témata:  EUR (euro) eurozóna

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.