Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uzavření dohody CETA vázne, situaci komplikuje Valonsko

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - V Bruselu se dnes koná zasedání ministrů odpovědných za otázky mezinárodního obchodu. Na programu je dohoda o volném obchodu s Kanadou (CETA), kvůli které nedávno protestovali lidé v několika evropských zemích.

"Pokud se Evropské unii nepodaří uzavřít rozsáhlou dohodu CETA, tedy s velmi blízkým spojencem a partnerem, bude se svět ptát, nakolik je Evropa spolehlivá," řekla eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

O dohodě CETA se mezi EU a Kanadou vyjednávalo více než šest let. Podepsána by měla být 27. října na summitu EU-Kanada. Situaci ale v pátek zkomplikoval parlament frankofonního regionu Valonsko, který odmítl dát belgické vládě zelenou k podpisu.

Malmströmová později dnes na tiskové konferenci novinářům řekla, že komise a diplomaté "dnem i nocí" intenzivně komunikují s belgickou vládou i regionálním parlamentem frankofonního Valonska.

Ministři pro zahraniční obchod věc patrně nechají na rozhodnutí svých vládních šéfů, kteří se ve čtvrtek sjedou do Bruselu na unijní summit. Podle Malmströmové komise nyní dál intenzivně vyjednává "s některými zeměmi a jejich částmi" tak, aby dokázala včas jejich obavy rozptýlit. Nástrojem k tomu by měla být "vysvětlující deklarace".

Podle ministra hospodářství předsednického Slovenska Petera Žigy je dnešek pro obchodní politiku unie klíčovým momentem. "CETA je moderní a vyvážená dohoda a po dnešku doufám v pozitivní výsledek," poznamenal.

Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po schůzce novinářům řekl, že Česká republika o smlouvu stojí. "Český průmysl má o to zájem, obchod s Kanadou v poslední době roste. Struktura exportu do Kanady je často v oborech s vysokou přidanou hodnotou," upozornil Mládek.

Odpůrci projektu mimo jiné tvrdí, že dohoda poskytne větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Podle zastánců dohody naopak podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst. Před jednací budovou protestovalo dnes dopoledne proti uzavření smlouvy několik desítek lidí.

Témata:  EU Kanada

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy