Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O budoucnosti dohody CETA se má rozhodnout do pondělního večera

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Brusel - Belgie, jejíž jeden region blokuje připravenou dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA), musí situaci vyjasnit do pondělního večera.

Buď bude Belgie s to dohodu podpořit, nebo se chystaný čtvrteční summit EU-Kanada v Bruselu odloží. S odvoláním na zdroje z EU to dnes uvedly agentury Reuters a AFP.

Termín pro federální belgickou vládu stanovila EU nejspíš po konzultaci s Kanadou. Dosud se nikomu nepodařilo přesvědčit frankofonní region Valonsko, aby s CETA souhlasilo.

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgický kabinet ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionů.

Valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě. Avšak ujistil, že zbývá už vyřešit pouze "některé malé problémy".

Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU a stala se silným precedentem pro budoucí obchodní jednání EU s partnery. Optimismus v sobotu daly najevo i někteří unijní představitelé.

Témata:  EU Kanada ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.