Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britské ekonomice se daří. Analytici ale mírní radost

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Navzdory obavám z brexitu ekonomika Spojeného království ve třetím čtvrtletí stoupla o půl procenta proti předchozím třem měsícům. Ekonomové ovšem upozorňují, že monarchie následky odchodu z EU pocítí časem.

Hospodářský růst pouze mírně zpomalil z neobvykle silných 0,7 procenta ve druhém kvartálu. Jeho tempo navíc překonalo očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,3 procenta.

V meziročním srovnání dosáhl hospodářský růst 2,3 procenta, tedy nejprudšího tempa za více než rok. Překvapivě příznivé údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí snižují pravděpodobnost, že britská centrální banka Bank of England (BOE) v brzké době přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Libra bezprostředně po zveřejnění údajů o vývoji HDP vystoupila na týdenní maximum vůči dolaru, pak ale o své zisky přišla.

Britská libra po červnovém referendu prudce oslabila, což signalizovalo obavy investorů o ekonomiku Spojeného království. Slabší měna nicméně pomohla britskému exportu a podpořila výdaje zahraničních turistů. Ekonomové však varují, že negativní hospodářské dopady odhlasování brexitu se ještě plně neprojevily. "Negativní důsledky odhlasováni brexitu budou čím dál zřejmější, protože stoupne inflace a firmy budou odkládat investice," uvedl Samuel Tombs ze společnosti Pantheon Macroeconomics.

Témata:  Velká Británie Brexit ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.