Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohoda CETA projde? Belgické regiony našly shodu

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Belgické regiony se dnes dohodly na řešení patové situace kolem obchodní smlouvy mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Podrobnosti zatím nejsou známy, Evropská komise je nicméně nadšená.

"Je to velmi důležitá dohoda pro podniky, pro hospodářství," uvedl belgický premiér Charles Michel podle belgických médií. Kopii dohody jednotlivých belgických regionů o řešení patové situace už vyjednávači poslali Evropské unii, uvedl server RTBF.

"Nakonec jsme našli mezi Belgičany shodu," sdělil premiér Valonska Paul Magnette, jehož region dohodu CETA blokoval. "Valonsko je nesmírně šťastné, že naše požadavky byly vyslyšeny," dodal. Belgická vláda smlouvu CETA podporuje, nemohla ji však podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů země.

Nyní s novou dohodou budou muset souhlasit jednotlivé regionální parlamenty, ale přání Belgie na změny musí schválit také zbylé členské země evropské osmadvacítky a Kanada. Na čem se belgické regiony přesně dohodly, zatím ale není jasné.

"Mám radost z dobrých zpráv od premiéra Charlese Michela," uvedl na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk s tím, že kontaktuje kanadského premiéra Justina Trudeaua, jakmile budou dokončeny všechny unijní procedury nutné k podpisu dohody CETA.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas na pravidelném poledním briefingu novinářům řekl, že "události se vyvíjejí jak zde hovoříme a doufám, že dobrým směrem".

Témata:  Belgie EU

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.