Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uhlí zdražuje. Pomůže to OKD?

Uhlí z OKD, Dolu Paskov
Uhlí z OKD, Dolu Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Současná rostoucí cena uhlí na velkoobchodních trzích pomůže černouhelné společnosti OKD, ale jen za předpokladu, že bude trvalejší. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Na komoditní burze v nizozemském Rotterdamu stoupla k začátku tohoto týdne cena uhlí od konce srpna o třetinu na 82,25 dolaru za tunu. V odhadech, zda bude podobný růst cen pokračovat, se analytici rozcházejí.

"Zdražování uhlí by mělo nadále pokračovat. Myslíme si, že do konce roku by se cena mohla zvednout o dalších deset procent na 90 dolarů za tunu, což by bylo téměř tříleté maximum," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Dodal, že cena uhlí se už postupně dostává do úrovně, při kterých by těžba byla pro OKD zisková. "Firma nicméně musí nadále pokračovat v plánu reorganizace a uzavírat nejztrátovější doly. Po jejich zavření a při zachování současných cen uhlí by se na Ostravsku vyplatilo těžit minimálně dalších pět až osm let," dodal.

Pozvolný růst cen uhlí na trhu očekává také analytik Petr Hlinomaz. "Samozřejmě nejde vždy o monotónní cenový pohyb, ale o vývoj s různými výkyvy. Každý nárůst světových cen uhlí a cen energetických komodit je každopádně ku prospěchu obnovení standardního fungování OKD," uvedl.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda odhaduje, že ceny uhlí se na současných poměrně vysokých úrovní udrží do konce roku. "V prvním čtvrtletí příštího roku lze očekávat jejich propad. Ke stabilizaci následně ovšem dojde na výrazně vyšších úrovních, než byla mnoholetá minima z počátku letošního roku," uvedl. Podle údajů společnosti Finlord stála tuna uhlí v Rotterdamu na konci února něco málo přes 40 dolarů za tunu.

Současná situace na trhu podle Kovandy OKD nahrává, zatím však stále jen ve smyslu usnadnění její úpadkové situace. "Aby se těžba na Ostravsku vyplatila, musely by se ceny uhlí na svých vysokých úrovních stabilizovat trvaleji, na což v současné době zatím rozhodně nelze sázet," dodal.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl neočekává, že by se ceny uhlí dlouhodobě vzpamatovaly. "Sám se divím tomu, že si stále někdo myslí, že OKD má šanci na ekonomický život. Firma je v klinické smrti, která se dala předvídat poslední tři roky," řekl ČTK.

OKD je od května v úpadku. Společnost se dostala do existenčních potíží vinou klesajících cen uhlí a předluženosti. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Vláda v červenci schválila firmě půjčku 700 milionů korun. Česká televize ve středu uvedla, že OKD požaduje dalších 600 milionů korun na financování sociálního programu. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes uvedl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná právě kvůli rostoucím velkoobchodním cenám.

Témata:  OKD těžba uhlí

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy