Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý vicekancléř vyzval k obnovení jednání v rámci WTO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Berlín - Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel dnes vyzval k obnovení rozhovorů o celosvětové liberalizaci obchodu pod záštitou Světové obchodní organizace (WTO).

Nynější rozmach dvoustranných obchodních paktů by mohl podle Gabriela vést k mozaice rozdílných standardů a pravidel. Rostoucí odpor proti uvolňování obchodu lze překonat lepší informovaností obyvatelstva, řekl Gabriel.

"Nejlepší by byla dohoda pod patronátem WTO," řekl Gabriel na podnikatelské konferenci v Hongkongu. "Diskuse v rámci WTO bychom měli obnovit, i když budeme zároveň sjednávat bilaterální dohody," dodal ministr podle agentury Reuters. Podle něj je v situaci, kdy chybí globální dohoda, důležité, aby bilaterální smlouvy zajišťovaly standardy v oblasti sociální, ekologické a na poli ochrany spotřebitele.

Sílící odpor proti dohodám o volném obchodu je podle Gabriela důsledkem nedostatečného úsilí vlád o informování obyvatel o přínosech takových dohod. Vládám se podle něj rovněž nedaří získat pro volný obchod různé občanské a společenské skupiny.

Odpor proti dohodám o volném obchodu je patrný v posledních letech jak v USA, tak v Evropské unii, která měla minulý měsíc kvůli odmítavému postoji belgického regionu Valonsko ohromné problémy sjednat obchodní dohodu s Kanadou.

Odpor je znát i v samotném Německu, kde v polovině září proti dohodě s Kanadou a připravované smlouvě s USA demonstrovalo v Berlíně a dalších šesti městech nejméně sto padesát tisíc lidí, sezvaných řadou organizací od odborů přes církevní skupiny po ekologické aktivisty. Proti dohodě s Kanadou nyní aktivisté připravují referendum v Nizozemsku.

Témata:  Světová obchodní organizace (WTO) Sigmar Gabriel ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy