Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik budeme platit za euro? Analytik spočítal průměrný kurz

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Podle výpočtů hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by měl být průměrný kurz koruny na základě údajů zveřejněných Českou národní bankou ve čtvrtém čtvrtletí 2017 na zhruba 26 korunách za euro.

Výpočet je pode Seidlera založen na skutečnosti, že ČNB ve Zprávě o inflaci uvádí odhad vývoje dolarové i korunové ceny ropy a kurzu dolaru k euru, což předurčuje i vývoj kurzu koruny k euru. Samotná ČNB od zavedení režimu devizových intervencí v listopadu 2013 nezveřejňuje očekávaný vývoj kurzu koruny vůči euru.

"Opakující se tvrzení ČNB, že kurz koruny po opuštění kurzového závazku neposílí, je tak spíše snaha o verbální intervenci k omezení přílivu spekulativního kapitálu," uvedl Seidler.

Prognóza ČNB podle Seidlera předpokládá do roka od opuštění závazku kurz koruny na úrovni, kde se nacházel před zahájením intervenční politiky v roce 2013. "Tento vývoj je tak v souladu s našimi odhady, které rovnovážnou hodnotu koruny vidí na úrovni 25,50 Kč za euro," dodal.

ČNB i v dnešním záznamu z jednání bankovní rady uvedla, že "návrat do standardního režimu měnové politiky podle prognózy nepovede ke skokovému posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před zahájením intervencí České národní banky mimo jiné proto, že v mezidobí dochází k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny i dalších nominálních veličin".

Témata:  ČNB CZK (česká koruna) EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.