Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomika eurozóny vzrostla o 0,3 procenta

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Brusel/Berlín - Podle Eurostatu ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta, stejným tempem jako ve druhém kvartálu. V celé Evropské unii zůstalo tempo hospodářského růstu na 0,4 procenta. Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v listopadu výrazně zlepšila, její index vystoupil na 13,8 bodu z říjnových 6,2 bodu.

"Růst v eurozóně byl ve třetím čtvrtletí omezený kvůli zpomalení v Německu," uvedl analytik Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight. Předpověděl nicméně, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst eurozóny zrychlí na 0,4 procenta.

V celém letošním roce by růst eurozóny podle Archera mohl dosáhnout 1,6 procenta, napřesrok by ale kvůli politické nejistotě mohl zpomalit až na 1,3 procenta. "Politické prostředí by mohlo pro růst eurozóny v příštích měsících představovat čím dál větší problém," uvedl Archer. "Červnové odhlasování brexitu a listopadové zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA vyvolává obavy z možných politických šoků v eurozóně," dodal.

Eurostat dnes rovněž zopakoval, že v meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,6 procenta, zatímco v celé EU meziroční tempo růstu dosáhlo 1,8 procenta. V obou případech růst zůstal na úrovních z předchozího kvartálu.

Nejrychlejšího meziročního růstu podle dostupných údajů z jednotlivých zemí dosáhlo v rámci EU Rumunsko, jehož ekonomika vzrostla o 4,6 procenta. Nejhůře si naopak vedlo Lotyšsko, kde HDP vykázal růst jen o 0,7 procenta.

Evropská komise minulý týden předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v příštím roce zpomalí na 1,5 procenta z letošních 1,7 procenta. ECB se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Údaje institutu ZEW signalizují, že investoři jsou optimističtí ohledně vyhlídek německé ekonomiky, navzdory překvapivému vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech. Šéf institutu ZEW Achim Wambach nicméně upozornil, že po amerických volbách došlo k určitému zhoršení ekonomické nálady.

Analytik Carsten Brzeski z ING Bank dnes upozornil, že německá ekonomika by mohla utrpět znatelnou újmu, pokud se Spojené státy skutečně uchýlí k většímu využívání protekcionistických opatření, jak během své předvolební kampaně sliboval Trump. Spojené státy jsou největším obchodním partnerem Německa.

Německá ekonomika nyní roste zejména díky domácí spotřebě, zatímco dříve byl jejím hlavním motorem export.

Témata:  eurozóna Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.