Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Start EET se blíží. Hospodářská komora má vzkaz pro politiky

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Politice se mezi sebou hádají kvůli elektronické evidenci tržeb (EET), ale úplně zapomněli na ty, kterých se zákon dotkne, tedy na podnikatele. Největším problémem je nejistota, řekl dnes novinářům prezident komory Vladimír Dlouhý.

"Nechceme, aby v rámci hysterie, která teď kolem EET vznikla, byly vytvářeny výjimky k jejímu plošnému zavedení," řekla Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Již vyjmutí stánkového prodeje z EET je podle ní vytvoření podmínek pro únik do šedé ekonomiky. "Té je nejvíce ve stavebnictví. Chtěli bychom, aby každý instalatér, ale i lékař nebo notář měl EET, není to nic složitého," podotkla.

"My jsme od počátku podpořili EET, není ale tajemstvím, že to bylo proti vůli 50 procentů členů. Dnes, den před jejím zahájením, jsme rozčarováni. Naším partnerem je vláda, která je rozhádaná a nás to velmi mrzí. Vláda lavíruje, není jasné, jaký přístup zvolí," řekl Dlouhý.

Problémem je podle Dlouhého vydání metodiky až ke konci srpna, navíc je v ní řada nejasností a nastávají další změny. Vyjmutí e-shopů z povinnosti evidovat tržby je v zásadě pořádku, nicméně tento přístup měl být avizován dříve. Totéž platí v případě minimálního limitu pro malé podnikatele, poznamenal Dlouhý. Stát by měl kvůli EET podle něj výrazným způsobem plošně snížit daně i celkové odvodové zatížení práce.

Témata:  elektronická evidence tržeb Vladimír Dlouhý Svaz obchodu a cestovního ruchu ekonomika

Aktuálně se děje

19. května 2024 13:48

Počasí: Meteorologové aktualizovali výstrahu před nedělními bouřkami

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.