Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomové uklidňují: Pokles průmysl neznamená konec růstu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Facebook

Praha - Říjnový pokles průmyslu zřejmě neznamená konec jeho růstového trendu. Uvedli to analytici oslovení ČTK.

V příštím roce by měla podle nich průmyslová výroba dále růst okolo tří procent. Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o 1,7 procenta, podepsala se na tom nižší výroba dopravních prostředků.

"Jestliže výsledky tuzemského průmyslu a exportů byly v případě letošního září rozpačité, tak říjnová data lze rovnou označit za zklamání. Výroba, průmyslové tržby a i nové zakázky hlásí meziroční pokles," komentoval čísla analytik Generali Investments Radomír Jáč. Letošní říjen měl sice o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loni, nicméně slabá data nelze podle něj přičíst jen tomuto faktoru. Slabý vstup do závěrečného čtvrtletí zaznamenal průmysl i v dalších středoevropských ekonomikách, připomněl.

Průmysl doplňuje sérii slabších čísel z české ekonomiky v tomto měsíci, upozornil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Produkce se v říjnu letos podruhé meziročně snížila a zapadla tak do slábnoucího trendu, který je s odhlédnutím od mimořádných výkyvů během léta patrný již několik měsíců. Podniky trápí nedostatek vhodné pracovní síly, který jim neumožňuje rozšiřovat kapacity a navyšovat výrobu. Problémy však podle něj u nich mohou být i finančního charakteru, který souvisí s tlaky na zvyšování mezd.

Na mysl se podle analytika ČSOB Petra Dufka dere otázka, zda se již prostor pro růst v průmyslu zcela vyčerpal, nebo zda jde jen o přechodné zpomalení, s nímž se dalo počítat. "Předpokládáme, že situace v průmyslu se v posledních dvou měsících stabilizuje a toto odvětví vykáže mírný růst. Ostatně napovídají tomu ukazatele důvěry v tomto odvětví i indexy nákupních manažerů," podotkl.

Témata:  průmysl ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy