Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace ukazuje na rychlejší konec intervencí ČNB, říkají analytici

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Jak dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,4 %. Meziročně vzrostly ceny o 2,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v lednu. Podle analytiků by tak Česká národní banka (ČNB) měla na počátku druhého čtvrtletí ukončit devizové intervence s cílem oslabit korunu.

Bankovní rada ČNB na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení devizových intervencí vidí polovinu letošního roku.

Kurz koruny se nestal novým cílem měnové politiky, ale pouze jejím nástrojem používaným od listopadu 2013 místo úrokových sazeb k plnění inflačního cíle, informuje cnb.cz. Na základě rozhodnutí bankovní rady se ČNB zavázala, že bude v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro.

"Rostoucí inflační tlaky budou podle našeho názoru motivovat ČNB k dřívějšímu ukončení kurzového závazku, a to zkraje druhého čtvrtletí. Za celý letošní rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši 2,5 procenta a nelze vyloučit, že růst cen v některých měsících překoná tři procenta," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ekonomika podle něj již začíná vykazovat známky přehřívání.

"Kurzový závazek by měl být co nejdříve zrušen, jednak při současném vývoji ekonomiky nedává smysl, a navíc hrozí, že se inflace vymkne kontrole," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že únorová inflace převýšila odhad ČNB o čtyři desetiny procentního bodu, což vytváří prostor pro ukončení režimu intervencí dřív než v polovině roku.

Ani podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka není důvod pokračovat v kurzovém závazku. "Z pohledu měnové politiky je inflace tam, kde má být. Zároveň nehrozí riziko sklouznutí zpět k riziku deflace," uvedl.

V březnu inflace podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáš Kovandy stoupne na 2,8 procenta. "Nicméně zejména ve druhém pololetí letošního roku se začne shora navracet zpět k inflačnímu cíli ČNB ve výši dvou procent. K pomalejšímu růstu cenové hladiny postupně přispěje posilování kurzu koruny po opuštění kurzového závazku," uvedl.

Témata:  ČNB inflace intervence

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.