Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku v dubnu zůstaly bez změny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Facebook

Praha - Index PMI zůstal na březnových 57,5 bodu, podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se tak v dubnu nezměnily.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Index tak nadále signalizuje, že český zpracovatelský sektor stále výrazně roste. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. 

"Silný růst prvního čtvrtletí roku 2017 podle výsledků PMI v dubnu pokračoval. Další expanze výroby a nových zakázek jsou v souladu s předpovědí společnosti IHS Markit," uvedla Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit.

Růst výroby zrychlil nejvíce za téměř tři roky, přičemž aktuální růst trvá již devět měsíců. Nové zakázky vzrostly nejrychleji od května 2014. Rozpracovanost stoupla nejrychleji od ledna 2016. Ceny vstupů vzrostly druhým nejrychlejším tempem za šest let.

"Probíhající ekonomické oživení eurozóny a potažmo EU má na českou průmyslovou výrobu blahodárný vliv. Optimistické vyhlídky českých průmyslníků tak dále sílí, ačkoli si uvědomují potenciální úskalí nadcházejícího vývoje. Zejména jde o růst cen vstupů, jako jsou železo, ocel nebo měď, a o rostoucí mzdové tlaky pramenící z kritického nedostatku vhodných pracovních sil," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Témata:  průmysl ekonomika investice

Aktuálně se děje

16. května 2024 11:55

Biden se s Trumpem utká ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.